Obezite ve Kilo Kontrolü / Kilo Verme

Hepimizin hayatının bir kısmında çocukken ya da ergenken ya da doğum yaptıktan sonra ya da ileri yaşlarda en az bir defa “biraz kilo aldım, kilo versem iyi olacak” diyeceğimiz ya da dediğimiz zaman eminim ki var. Bu bazen kimimiz için çok kolayken kimimiz için çok zor ve hatta bazen imkansız dediğimiz boyuta gelebiliyor.

Alışkanlıklarınızı değiştirin

Günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar içerisinde yavaş yavaş ve hiç farkına varmadan alınan kiloları vermek ise ne yazık ki yine günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar alabiliyor. Obeziteyi ne yazık ki bir şeker hastalığı gibi ciddiye almaya biliyoruz pek çoğumuz. Ancak pek çok hastalığın merkezinde obezitenin olduğu gerçeğini unutmamak gerek. İç organlar çevresindeki yağlanma dolaşımı bozarak kalp damar hastalığı, şeker hastalığı gibi pek çok hastalığa öncülük ediyor. Hep son noktaya gelindiğinde “ benim şeker hastalığım varmış” ya da “ benim kolesterollerim çok yükselmiş” gibi noktalara gelemden buna çözüm bulmak ve sağlıklı beslenmeyi ve bu düzeni alışkanlık haline getirmeyi öğrenmek gerek.

İşin mantığını öğrenin

Bu noktada tek bir diyet listesi üzerinden gitmek benim danışanlarımı takip ederken kullandığım bir yöntem değil. Her zaman için obezite gibi ciddi bir hastalığın tedavisinde en primer olan sağlıklı beslenmeyi gerekçeleri, neden-sonuç ilişkileri ile öğreterek ilerlemek benim felsefem. Bu noktada eğer siz de sadece bir listeye uyarak kilo vermeye çalışıyorsanız bu işi kalıcı olmayacağını size şimdiden söyleyebilirim. Bu işin sistematiğini bilerek ilerlemek ve düzeninizi buna göre kurmak kalıcılığı sağlayacaktır.

Diyet + spor + ilaç tedavisi

Tek başına sadece sağlıklı beslenme veya diyet her zaman yeterli olmaz. Hekiminizin varsa önerdiği medikal ilaç tedavisini de beraberinde sürdürmek şart. Diyet ve ilaç tedavisi ile birlikte günlük fiziksel aktivite durumunuzda kilonuz üzerinden doğrudan etkili. Diyetimi harfi harfine uyguluyorum ilaçlarımı düzenli içiyorum ancak buna rağmen kilo veremiyorum diyorsanız ve tüm gün masa başı çalışıyor ve hareketsiz iseniz yapmanız gereken haftada en az 3 gun minimum 50 dakikalık egzersiz yapmak olacaktır.

Diyetiniz parmak izi gibidir

Ve son olarak belirtmem gereken en önemli nokta obezite ve kilo kontrolünü sağlarken sosyal medya kanallarından eriştiğiniz bir takım diyetleri uygulamak metabolizmanıza faydadan çok zarar verebilir. Kilo vermek için uygulanan diyetlerin sizin kan tahlillerinize, vücut analizinize, gün içindeki uyku ve öğün saatlerinize göre hazırlanması gerektiğini yani bireysel olduğunu unutmayın.