Emziklilik Döneminde Beslenme

Gebelik sonrasın anneyi bekleyen daha duygu yoğunluklu ama bir o kadar da uykusuz geçen bu dönemde 2 saatte 1 emzirmenin de etkisi ile tatlı isteğinin ve açlık hissinin doruklara çıktığı bir dönemdir.

Emzirirken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle hastaneden eve geçtiğiniz ilk birkaç hafta içerisinde hem sizin hem de bebeğiniz için gaz problemi büyük bir sorun haline gelebilir. Bunun için şikayet duyduğunuz dönemlerde de aşağıda yazdıklarımı dikkat edebilirsiniz.

  • Çiğ sebze ve meyveler  gaz yapar; bu sebeple salata yerine haşlanmış veya sotelenmiş sebzeleri, çiğ meyve yerine ise şekersiz yapılmış kompostoları tercih edin.
  • Kuru baklagiller her ne şekilde yenirse yensin gaz yapacaktır. Mercimek, kuru fasulye, nohut ve barbunya gibi baklagilleri yemeklerinizde kullanmaktan bu dönemde sakının. Mercimeği çorba olarak da tercih etmeyin.
  • Karnabahar, turp, brokoli ve lahana gibi pişirdiğimizde koku çıkaran sebzelerde gaz yapar.
  • Çiğ süt, yoğurt ve ayran da gaz yapar. Ancak laktozsuz süt ürünlerini ya da keçi ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Süt arttırıcı besinler

Anne için bebeğin emme refleksi hormonal uyarımı sağlayarak süt salgısını tetikler. Taburculuk öncesinde hemşirenizden emzirme teknikleri ile ilgili mutlaka destek almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra geleneksel alışıla gelmiş tatlının süt salgısını arttırdığı ise bir serüvendir. Anne sık sık emzirdiği için şekeri sıklıkla düşer ve tatlı ihtiyacı artar bu noktada bol sıvı almak dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Şekersiz kompostolar ve su sık içilmelidir. Rezene çayı da hem gaz giderici hem de süt arttırıcı özelliği olan bir çaydır gün içerisinde 2-3 fincan içilmelidir.

Kendinize zaman ayırın

Annenin stresli bir ortamda olması hem kendisi hem de bebek için olumsuz etki yaratacaktır. Bu dönemde her gün kendinize bebeğiniz uyuduktan sonra 30-40 dakika ayırıp evinizin çevresinde açık hava da yapacağınız bir yürüyüşle duygusal destek verebilirsiniz. Bu sayede varsa ev içindeki stresli ortamdan uzaklaşmış olacaksınız. Düzenli yürüyüş yapmak doğumda aldığınız kilolarınızı vermek içinde faydalı olacaktır. Bu zamanı pek çoğunuz ayağınızı uzatıp uyumak ya da dinlemek için ya da evin geri kalan işlerini halletmek için kullanacak ancak en azından haftanın 3 günü kendinize bu şekilde zaman ayırın.