Aç Olan Kim? Beyniniz Mi? Mideniz Mi?

Açlığın gerçek nedenini belirlemek gereksiz kalori alımını azaltır. Bu durumda kendinizi iyi değerlendirmeniz gerekir. Açlığınız fizyolojik mi yoksa psikolojik mi?

Fizyolojik açlıkta kan şekeriniz düşmüştür çünkü ara öğün atlamışsınızdır ya da bir önceki öğünde yeterli besin alınmadığı için ya da aşırı şekerli besin tüketildiği için fizyolojik yanş gerçek bir açlık yaşıyorsunuzdur. Bunu engellemenin yolu ise sizin için planlanan beslenme programındaki öğünlere uygun olarak beslenmeniz ve yeterince besin alarak diğer öğündeki aşırı açlığı engellemenizdir. Açlık metabolizmasını bozan bir diğer faktör ise hipoglisemidir. Aniden acıkıyorsanız, doymuyorsanız, açlık sonuncunda titreme, terleme gibi belirtiler oluşuyorsa mutlaka bir endokrin ya da dahiliye uzmanına göründükten ve gerekli kan testlerinizi ve tedavi protokolünüzü aldıktan sonra bir beslenme uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Doğru tedavi yöntemi ile alacağınız önlemler sonucunda fizyolojik açlık engellenebilir hale gelecektir.

Psikolojik açlık ise yeme alışkanlığıyla, anlık duygu değişiklikleriyle ilgilidir. Birinci psikolojik etki alışkanlığınız olmayan bir uygulamanın alışkanlık haline gelip, vazgeçilmez hale gelmesi ile oluşur. Birnevi bağımlılık. Bunun farkına vararak önlemek ise aslında düşündüğünüz kadar zor değil sadece biraz sabır gerekiyor. Bir kaç kere kendinizi durdurabildiğinizde diğer öğünde o uygulamadan vazgeçebildiğinizi görebilirsiniz. Örneğin yemeklerden sonra tatlı yemek bir alışkanlıktır yani sonradan edinilmiştir. Bunu canınızın istemesi o besine vücudunuzun ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Tabi ki tamamen sevdiğiniz şeylerden vazgeçeceksiniz demek değil ancak ölçüyü kaçırmamak önemli bu durumda. Tamamen hayatınızdan çıakrmak ise daha cezbedici olacağından daha tehlikeli bir hal alır ve yeme ataklarınızı tetikler. İkinci psikolojik etki ise anlık duygu değişiklikleridir. Sevinç, heyecan, üzüntü, kaygı gibi duygu değişikliklerinde tüketilen yağlı ve şekerli besinler diyetin tamamen bırakılarak kiloların tekrar alınmasına neden olur. Yeme isteğinizin duygu değişikliklerinden kaynaklandığını kabul ederseniz bu durumun geçici olduğunu da bilirsiniz ve sağlıklı bir şekilde yolunuza devam edebilirsiniz. Kaldı ki sağlıklı beslenme kurallarına aykırı davranmış bile olsanız burada yapacağınız en kötü şey nasıl olsa yedim diyerek yemeye devam etmenizdir. Hemen kendinizi toplayarak eski beslenme düzenine geçmeniz sık olmamak şartıyla vazgeçmenizden daha fazla zarar vermez.