Bahar Yorgunluğunu Atlatmak İçin Ne Yenmeli Ne Yapılmalı

Pek çoğumuzun tatil dönüşlerinde baharında gelmesi ile enerjimizin düşmesiyle girdiğimiz bahar depresyonu bahar yorgunlukları ile başa çıkmak yine beslenmeden geçiyor. Bununla başa çıkmak için beslenmeniz ile ilgili aşağıdaki düzenlemeleri yaparak başlayabilirsiniz.

Abur cubur gıdaları mümkün olduğunca evinizden uzak tutun. Evde göz önünde olması ya da ulaşılabilir olması hissi ve içeride dolapta olduğunu biliyor olmanız yeme sürekliliğinizi arttıracaktır. Bu durum kışkırtıcı olabilir.

Formunu koruyan ve sağlıklı pek çok insan ne olursa olsun aktiftir. “İşler çok yoğun” veya “bugün hava kötü ” gibi bahanelerin tersine, aktif kalmak için mutlaka bir ara yol bulurlar. Aktif olmak için çözümler üretin bahaneniz hareket etmek olsun. Oturduğunuz apartmanın etrafında birkaç tur atın, merdivenlerden inip çıkın, sabah kalktığınızda ilk işiniz dişinizi fırçalarken poponuzu kasıp bırakmanız olsun.

Küçük kaçamaklar yapmaktan korkmayın. Sizi mutlu edecek sağlıksız olduğunu düşündüğünüz şeyleri yemekten korkmayın. Yerken sanki bir daha hiçbir zaman yemeyecekmişçesine hızlı tüketmek yerine yavaş yavaş keyfine vara vara tadını çıkartarak yiyin. Küçük bir dilim pasta yemek suçluluk hissi yaratmamalıdır. Aksine beslenmede yapılan küçük değişiklikler motivasyonun devam etmesine yardımcı olacaktır.

Formunu koruyan insanların yakıtı sağlıklı gıdalardır. Diyet yapmaz; dengeli beslenmeye önem verirler. Mutlaka düzenli bir beslenme ve egzersiz programları vardır. Formunu koruyan kişiler tıka basa yemek yemezler. Tabaklarına ölçülü yemek koyar ya da kendilerine sunulan her şeyi yemek zorunda olmadıklarını bilirler.